Ara
İletişim
ÜÇVAV
Atakent Mah. Gelibolu Cad. Erkul Ap.
No:3 İç Kapı No:3 Ümraniye İstanbul
Tel. +90 501 363 38 28
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sanat eserlerinizin baskısına sahip olmak istediğinizde farklı ebat seçeneklerine sahip olmak istersiniz. Baskılarınızı farklı boyutlarda yapabilmek, sanat eserlerinizi sergilerken esneklik sağlar, bu sebeple büyük ebatlı baskılarda kalite kaybını önlemek önemlidir. Fakat görselleriniz kalitesini korumak için yapmanız gerekenler nelerdir? Bu yazımızda sanat eserlerinizi ölçeklendirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve en az kalite kaybıyla görsellerinizi nasıl yeniden ölçeklendireceğinizi anlatacağız.


Doğru Dosya Biçimi Hangisi?

İlk adım olarak, doğru dosya formatını seçmek çok önemlidir. Bazı dosya biçimleri diğerlerine göre kaliteyi kaybetmeden görüntüleri yeniden boyutlandırmak için daha iyidir. Bu nedenle dosya biçimlerini bilmemiz ve ihtiyacımız doğrultusunda doğru dosya formatını belirlememiz gerekir.


JPEG

Muhtemelen en çok karşılaştığınız dosya formatı JPEG veya JPG’dir. Joint Photographic Experts Group'un (JPEG) kısaltması, özellikle küçük resimler için uygun bir dosya biçimidir. Bu format, genellikle web sitelerinde ve dijital cihazlarda sıkça kullanılır ve birçok akıllı telefon ve DSLR kamera tarafından tercih edilen bir standart dosya biçimidir.

JPEG, çevrimiçi kullanım için hızlı yüklene özelliği nedeniyle yaygın olarak tercih edilir, ancak bu, kalite kaybına yol açan bir dosya formatıdır. JPEG dosyası açıldığında veya kaydedildiğinde sıkıştırma işlemi uygulandığı için her seferinde bilgiler kaybolur ve kalıcı olarak gereksiz ayrıntılar silinir.

JPEG formatı, görüntüleri depolamak ve internet kullanımı için uygun olsa da, yüksek kaliteli baskılar için pek uygun değildir. Eğer bir JPEG resmini büyük boyutta bastırmayı düşünüyorsanız, en az 300 DPI çözünürlüğe sahip bir versiyonunu kullanmanız gerekmektedir.


TIFF

Kayıpsız bir dosya formatı arıyorsanız TIFF seçeneği tam ihtiyacınıza uygun. Tagged Image File Format'ın kısaltması olan TIFF, neredeyse her tür yazılım, Illustrator'dan Photoshop'a, Microsoft Word'den metin düzenleyicilere kadar bir çok yazılım tarafından desteklenir. Ayrıca TIFF detay kaybı olmayan bir dosya formatı olduğu için fotoğraflarınız, sanat eserleriniz gibi büyük dosyaları saklamak için idealdir.

Detay kaybı olmayan verileri saklama özelliği, bu dosyaları istediğiniz kadar açıp kaydetmenize rağmen kalitenin asla düşmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, TIFF formatındaki görüntüleri projelerinizde katmanlar halinde kullanabilirsiniz. TIFF dosyaları RGB ve CMYK renk uzaylarını kullanır, bu nedenle yüksek çözünürlüklü baskılar için mükemmel bir tercihtir. Ancak, TIFF dosyalarının yüksek kaliteleri daha fazla depolama alanı gerektirir.


Görüntü Çözünürlüğü

Görüntü çözünürlüğü, üstün kalitede baskılar elde etmenin temel taşıdır. Çözünürlük, basılan görüntünün netliğini belirler. Düşük çözünürlüklü görseller, büyük boyutlarda ölçeklendirildiğinde veya basıldığında pikselleşmiş bir görünüm sunarlar. Profesyonel baskı hizmetleri, en iyi sonuçları elde etmek için en az 300dpi çözünürlüğe sahip görüntüler kullanmanızı tavsiye eder. Bu yüksek çözünürlük, büyük boyutlarda ölçeklendirme ve baskı işlemini sorunsuz hale getirir.


Photoshop

Photoshop, fotoğraf düzenleme için endüstri standardıdır. Photoshop görsellerinizi kolay ve minimum kalite kaybıyla düzenlemek için ideal uygulamalardan biridir.

Görselinizi Photoshop'ta yeniden boyutlandırmak için:

 1. Fotoğrafınızı Photoshop'ta açın.
 2. Görüntü > Görüntü Boyutu'nu seçin.
 3. Fotoğrafınız 300 DPI ise, boyutlarınızın beğendiğiniz gibi olduğundan emin olun.
  1. Eğer görüntünüz yüksek çözünürlükte değilse, 'Örnekleme' açılır menüsüne gidin.
  2. 'Ayrıntıları Koru (genişletme)' seçeneğini belirleyin ve DPI'ınızı yaklaşık olarak 300'e ayarlayın.
 4. Görselinizde pikselleşme belirtileri olup olmadığını kontrol edin.
 5. Küçük pikselli kareler görüyorsanız görselinizi çok büyütmüşsünüz demektir. En üstün kaliteyi elde etmek için boyutlandırmayı yeniden ayarlayın.

GIMP

Photoshop’a ücretsiz bir fotoğraf düzenleme uygulaması arıyorsanız GIMP bunun için güzel bir alternatif. Tıpkı Photoshop gibi Gimp’de de görselleri minimum kalite kaybıyla büyütebilir ancak diğer ücretli yazılımlar kadar iyi sonuçlar üretmez.

Görselinizi GIMP'te yeniden boyutlandırmak için:

 1. Görselinizi Gimp'te açın
 2. Görüntü > Görüntüyü Ölçeklendir'i seçin.
 3. İstediğiniz ölçüleri girin.
 4. Kalite bölümünde İnterpolasyon yöntemi olarak açılır menüden Sinc (Lanczos3) seçeneğini seçin.
 5. Görüntüyü Ölçeklendir düğmesine basın.
media
Yorumlar: 0
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu sen yaz.
Yorum Yaz